LTE800 XIAOMI – FAKTY I MITY

LTE 800 w telefonach Xiaomi – fakty i mity

Zazwyczaj pierwsze o co pytają klienci przy zakupie chińskiego smartfona to czy obsługuje on pasmo LTE 800 ? Taka sytuacja ma swoje podłoże w wielu artykułach publikowanych w internecie odnośnie przydatności tego pasma jak również w anty-marketingu szeptanym na forach tworzonym przez użytkowników innych marek. Dzisiaj przyjrzymy się fachowym okiem jak to wygląda w praktyce i postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Xiaomi LTE800 Xiaomi Outlet

Tak prezentuje się mapka zasięgu LTE w T-mobile, kolorem ciemnoróżowym mamy zaznaczone nadajniki LTE1800 a jasnym różem LTE800 jak widać LTE800 stanowi raczej wypełniacz dla obszarów gdzie brak jest LTE1800.

LTE800 Xiaomi

Czym jest pasmo LTE 800 ?

LTE800 to częstotliwość szybkiego internetu LTE w przeszłości użytkowana przez wojsko Układu Warszawskiego w celach łącznościowych. Obecnie oddana w 2016 roku operatorom. Pasmo to charakteryzuje się dużą mocą sygnału więc nadajniki stawia się na terenach słabozurbanizowanych. Podsumowując, mieszkasz w aglomeracji miejskiej nie myśl o paśmie LTE800.

Dlaczego chińskie smartfony nie posiadają pasma LTE800 ?

Otóz w państwach azjatyckich ta częstotliwość nie jest stosowana, lokowanie anteny do obsługi LTE800 w chińskim smartfonie to takie puszczenie oczka w kierunku Starego Kontynentu.  U nas w Europie to pasmo na terenach słabo zaludnionych wiedzie prym w szczególności w państwach takich jak Niemcy , Austria czy Wielka Brytania.

Jak sprawdzić czy mój smartfon obsługuje LTE800 ?

Tu z pomocą przychodzi specyfikacja producenta. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie modele smartfonów Xiaomi wprowadzonych na rynek europejski obsługują to pasmo. Modele które nie wspierają tego pasma to m.in. Mi Max , Mi Max 2 , Mi6. Nie jest to długa lista więc tymbardziej warto ją zapamiętać.

A jaki nadajnik LTE znajduje się w pobliżu mojego domu ?

Właśnie na podstawie tej informacji powinniśmy decydować o zakupie smartfona z LTE800 lub jego brakiem. Może bowiem się okazać, że ta panika spowodowana brakiem LTE800 jest w ogóle bezprzedmiotowa bo w naszej okolicy dominującym pasmem jest np. LTE 2600.

Aby to sprawdzić powstała specjalna mapka w formie aplikacji na Androida.

Pobierz aplikację BTSearch na Androida

Mapka pokazuje wszystkie nadajniki GSM/LTE/UMTS w Polsce wraz z częstotliwościami.

Zachęcamy do korzystania przed zakupem smartfona bo może się okazać że nie takie LTE800 straszne jak je przedstawiaja dzieciaki na forach internetowych.